Radioprotekcyjne właściwości taksyfoliny

Osoby, które muszą się zmierzyć z chorobą nowotworową, często dotyka problem powikłań po napromieniowaniu

Pod wpływem promieniowania uszkodzeniu ulegają przede wszystkim naczynia krwionośne i tkanka łączna. Po napromieniowaniu mogą również wystąpić dodatkowe dolegliwości, które mogą występować jednocześnie, należą do nich m.in. zmęczenie, osłabienie ogólne, obniżenie naturalnej odporności organizmu, brak łaknienia, spadek aktywności, zmiany we krwi (obniżenie ilości białych krwinek i płytek), odczyny skórne, zaczerwienienie, utrata włosów przy napromienianiu skóry owłosionej głowy, jedynie w przypadku guzów mózgu, odczyny śluzówkowe w jamie ustnej, gardle, krtani, jamach nosowych przy napromienianiu nowotworów głowy i szyi, odczyny skórne, z dróg oddechowych i serca (późne) przy napromienianiu narządów klatki piersiowej, odczyny skórne i jelitowo-pęcherzowe przy napromienianiu brzucha oraz odczyny z zakresu odbytnicy, pochwy, sromu przy napromienianiu miednicy małej.
W niektórych przypadkach, szczególnie kiedy napromieniowana jest klatka piersiowa może spowodować uszkodzenie mięśnia sercowego, szczególnie kiedy stosuje się wysokie dawki promieniowania przy nowotworach płuc, węzłów chłonnych śródpiersia obejmujący obszar między płucami w pobliżu serca.

Przeczytaj poniżej o radioprotekcyjnych właściwościach taksyfoliny

POWIKŁANIA PO RADIOTERAPII – RODZAJE

Stwierdzono, że radioterapia jest czynnikiem kancerogennym i może wpływać na zapadalność na nowotwory krwi (np. białaczka), lub innych narządów (rak piersi, ślinianek, tarczycy, jelita grubego, żołądka, wątroby, płuca, jajnika i skóry). Do tego typu nowotworów może dojść nawet po zastosowaniu niewielkich dawek promieniowania jonizującego. Czas od ekspozycji do ujawnienia się nowotworu wynosi średnio 20 lat, natomiast w przypadku białaczek może być o połowę krótszy. Kolejnym późnym powikłanie popromiennym są nowotwory wtórne (np. rak odbytnicy, pęcherza moczowego, trzonu macicy, mięsakach kości). Nowotwory wtórne występują w tkankach i narządach, w których podana dawka promieniowania była duża. Częstym powikłaniem radioterapii jest także niekontrolowany rozrost tkanki łącznej i zwłóknienia np. ściany jelita lub pęcherza moczowego powodujące pogorszenie funkcji zajętych narządów. Do późnych powikłań popromiennych należy także efekt teratogenny w wyniku narażenia płodu nawet na bardzo małe dawki promieniowania jonizującego.

STAN SKÓRY PO RADIOTERAPII

W czasie napromieniania w najbardziej widoczny sposób cierpi skóra. Reakcje skórne osiągają apogeum w ostatnim tygodniu naświetlania i w pierwszym tygodniu po zakończeniu radioterapii.
Warto też wiedzieć, że można częściowo zabezpieczyć się przed chemioterapią i radioterapią naturalnymi preparatami. Takiego zdania jest prof. Iwona Wawer z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego WUM, która prowadzi badania nad właściwościami antyoksydacyjnymi roślin jako środka wspomagającego chorobę popromienną.
Wiadomo, że uszkodzeniom popromiennym oraz początkowej fazie choroby popromiennej towarzyszy powstawanie kaskady wolnych rodników i to one właśnie działają niszcząco na funkcje życiowe i struktury komórki. A więc, w ochronie powinny być skuteczne związki wymiatające rodniki i silne antyoksydanty. Wiele ośrodków naukowych poszukuje substancji chroniących komórki przed promieniowaniem.

Radioprotekcyjne właściwości taksyfoliny

Taksyfolina jest alternatywą dla słabszych antyutleniaczy (witaminy A i E) zalecanych podczas i po stosowaniu radioterapii ponieważ charakteryzuje się dużą stabilnością chemiczną o szczególnych właściwościach biologicznych i farmakologicznych. Taksyfolina została zidentyfikowany jako silny antyoksydant i bezpieczny naturalny środek. W związku z tym została wprowadzona do obrotu około 15-20 lat temu w postaci suplementów diety w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Podczas stosowania taksyfoliny stwierdzono, że hamuje ona zarówno neutrofile i aktywacje komórek tucznych, dwa główne zdarzenia biorące udział w procesie zapalnym. Wykazuje właściwości stymulujące mikrokrążenie oraz działa hamująco na stany zapalne wywoływane przez bakterie i grzyby. Zmniejsza zmiany naczyniowe oraz normalizuje przepuszczalność naczyń.
Ochrona skóry po radioterapii jest bardzo ważna nie tylko z uwagi na estetyczny aspekt ale również z uwagi na narażenie przewlekłymi infekcjami bakteryjnymi.

ILE POWINNA TRWAĆ KURACJA?

W związku z tym, że powikłania po radioterapii dzielimy na wczesne i późne (powikłania wczesne ostre występują w trakcie leczenia i do 3 miesięcy po jego zakończeniu i powikłania późne od kilku miesięcy do nawet kilku lat) taksyfolina powinna być przyjmowana minimum przez okres 2 miesięcy a w przypadku mocnych skutków radioterapii nawet 4 miesiące.

Może Cię zaiteresować:

Rak prostaty i zastosowanie taksyfoliny

Rak macicy jak wspomóc leczenie

Czy taksyfolina pomaga przy raku piersi ?

Nowotwór jelita

1/Radiation and what do to about it by Aaron Sparshott
http://www.ivline.org/2011/03/radiation-and-what-do-to-about-it.html
2/ Do antioxidants interfere with radiation therapy for cancer? Cancer Communications, Lemont, Pennsylvania 16851, USA, Integr Cancer Ther. 2007 Sep;6(3):281-92.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17761641

3/ Zasady leczenia nowotworów. Radiologia i leczenie chirurgiczne. Magdalena Markowicz, Paweł Szymański, Elżbieta Mikiciuk-Olasik, grudzień 2009, nr 40/18 online Zakład Chemii Farmaceutycznej i Analizy Leków, Uniwersytet Medyczny w Łodzi http://www.aptekarzpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=507&Itemid=86
4/ Dieta radioprotekcyjna, prof. Iwona Wawer, 20.03.2011r., naukadlazdrowia.pl/dieta-radioprotekcyjna
5/ Dieta po Fukushimie, Jolanta Chyłkiewicz, 10.04.2011r, Newsweek http://www.newsweek.pl/dieta-po-fukushimie,75096,1,1.html

6/ Działania niepożądane radioterapii, Lek. Anna Waszczuk-Gajda, 31.10.07r., http://www.poradnikmedyczny.pl/publikacje/7308

7/Taxifolin Suppresses UV-Induced Skin Carcinogenesis by Targeting EGFR and PI3K, Naomi Oi ,Hanyong Chen ,Myoung Ok Kim ,Ronald A Lubet ,Ann M Bode Zigang Dong The Hormel Institute, University of Minnesota, 801 16 Ave NE, Austin, MN 55912. Cancer Prevention Research (Impact Factor: 4.89). 07/2012; 5(9):1103-14. DOI: 10.1158/1940-6207.CAPR-11-0397 ,Source: PubMed
HTTP://www.researchgate.net/publication/229159230_Taxifolin_Suppresses_UV-
Induced_Skin_Carcinogenesis_by_Targeting_EGFR_and_PI3K

8/Teselkin, Yu.O., Babenkova, I.V., et al. Phytotherapy Research, 12 (1998) 517-519.

20 komentarzy do “Radioprotekcyjne właściwości taksyfoliny”

 1. Jak zaczynałam radioterapię to nie wiedziałam że jej skutki będą tak długo mi dokuczać. Ciągle jestem zmęczona. Cierpię na brak apetytu. Wciskam w siebie chleb z masłem bo na nic nie mam ochoty. Już na samym początku pielęgniarka mi powiedziała, że powinnam zaopatrzyć się w preparaty wzmacniające. Do tego doszedł ból w podbrzuszu.
  Z początkiem wiosny trafiłam na kursy medytacyjne skierowane dla osób walczących z rakiem. Ćwiczenia, muzyka relaksacyjna a przede wszystek życzliwi ludzie pomogli mi przejść ten okres. Oprócz zajęć fizycznych były również zajęcia poświęcone zdrowemu i świadomemu jedzeniu. Tam dowiedziałam się dużo więcej niż na szpitalnych korytarzach. Dowiedziałam się dużo o możliwości wykorzystania ziół i substancji o których nawet nie miałam zielonego pojęcia. Jedną z takich była właśnie taksyfolina. Dziś za sprawą tego bloga znów o niej usłyszałam.

 2. Na szpitalnych korytarzach personel medyczny nie wypowiada się o metodach niekonwencjonalnych, jak nie podpytasz innych pacjentów co stosowali to nic nie będziesz wiedzieć. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że trzeba na beszczela się pytać to wtedy czegoś się dowiesz jak ludzie sobie radzą.

 3. jak najbardziej wspomagajcie się preparatami wzmacniającymi układ krwionośny, ja po lampach miałam bardzo popękane naczynka i problem z połykaniem. żałuję, że nic nie brałam na wzmocnienie.

 4. jestem w stanie remisji ale odczuwam bardzo mocno skutki radiologii. Ból podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu i biegunkę. Pilnuję, żeby się nie odwodnić. ale nie jest dobrze

  1. Witaj graza, spróbuj taxivitalu ja za namową pewnego Pana kupiłam i stosuję. co prawda jestem w trakcie naświetlania ale czuję się ok. może Tobie też pomoże.

  2. ja juz to mialam .w tobie musi byc sila .ja na dzien dzisiejszy dalam rade .minol rok i narazie nie ma wznowy ….powodzenia

 5. Akurat jestem 10 lat po radioterapi, wukorzystałem wszystkie mozliwe dawki.Teraz mam mie c bioerapie na czym ona polega i jak sie zabezpieczyć by był jak najmniej uciążliwa.

 6. A czy Ty masz nawrót choroby czy chcesz wzmocnić organizm? Bo bioterapia to dość szerokie pojęcie na które składa się wiele elementów: masaże, wzmacnianie organizmu różnymi roślinami i ziołami, energetyzowanie czy też świecowanie uszu. Generalnie bioterapia nie przeszkadza medycynie konwencjonalnej natomiast nie wiem na jakim jesteś etapie. Z pewnością należy poszukać osoby (ośrodka), która ma dobre opinie i udać się na spotkanie. Indywidualne podejście sprawi, że metoda będzie dostosowana tylko pod Ciebie (częstotliwość i rodzaj). Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 7. Mam pytanie czy ktoś ma opinię na temat Taxivitalu? Znajoma mi poleciła pod kątem ochrony skóry przed radioterapią. Proszę o wszelkie opinie na temat tego produktu.

  1. Świetnym kremem po radioterapii i chemii jest krem z wymion krowich zalecany też przez lekarzy Cudownie nawilż,regeneruje i odbudowuje skórę. Jest niedrogi,350ml.kosztuje 16 zł.Nazywa się Uiercreme.krem do ciała ,Holandia. Można go kupić również w internecie.

  2. Dał duże postępy bo widziałem że inne osoby przy tej samej dawce radio miały w dużo gorszym stanie skórę co ja. Zważywszy jednak na duży wybór różnych specyfików to ten okazał się najskuteczniejszy dla mnie. Minusem jest wysoka cena. teraz chyba są jakieś pakiety, trzeba do nich zadzwonić. Zyczeę zdrówka

 8. Jutro pierwszy raz jadę na radiotetrapie,czy mógłby mi ktoś doradzić co powinnam stosować na wzmocnienie organizmu i ogólnie jakąs ochrone niekonwencjonalna przed lampami?

 9. Przede wszystkim w dużej mierze zależy jaki obszar ciała będzie poddany radioterapii. W przypadku gardła, jamy ustnej i jelit oraz narządów rodnych zwróć uwagę na dietę, żeby była lekka ale bogata w witaminy i minerały. Możesz przez pewien czas odczuwać brak apetytu ale trzeba zdrowo się odżywiać. Pij soki świeżo wyciśnięte- z buraków i jabłka oraz marchwi. Jeżeli smak będzie „za ciężki, cierpki”rozwodnij go wodą. Unikaj cukru, produktów z mąki bo zakwaszają organizm a Ty i tak go będziesz miała osłabiony. Z preparatów to wzmacniające układ odpornościowy i przeciwzapalne.

 10. W ubiegłym roku (maj-czerwiec) moja mama przechodziła radioterapię – rak trzonu macicy, po wcześniejszym jej usunięciu. Czuła się nie źle, od ok dwóch miesięcy, zaczęła odczuwać pewien dyskomfort w okolicach szwów po operacyjnych. Czy to mogą być te skutki o opóźnionym ataku. Dodatkowo wyczuwa tam jakieś guzy.
  Z góry dziękuję za jakieś informacje, sama szukam odpowiedzi, na nurtujące pytania. Chciałabym moją mamę uspokoić, przed wizytą w Centrum Onkologii.

 11. Witam
  Jestem w trakcie radioterapii,
  Jadę na wesele i nie wiem czy mogę napić się toast za zdrowie młodych a wstydzę się pytać lekarzy

  1. Do wypicia wszystkie okazje sa dobre. Usuniecie plata pluca 12lat temu [goz,9cm] Rak prostaty,teleradioterapia 3m-c temu .Dzis krew na PSA czekam na wynik . Obecnie odczowam napady goraca i kostki sa obzmiale .Mam 79 lat i obecnie pracuje.

 12. miałam raka trzonu macicy.Dwa lata temu przeszłam operacje.Naświetlono mi tkanki pęcherza , mam straszne problemy.Ból podczas oddawania moczu.Czy ktos zna jakies lekarstwo przeciwbólowe i co mozna przyjąć , bo specjalista urolog przepisał mi kuracje -zastrzyki w tabletkach, bardzo drogie, przyjmuje 3 tyg, ale dalej bardzo mnie boli.Niech mi ktos szybko odpisze , bo bardzo cierpie…

 13. 8 lat temu byłem operowany na prostatę obecnie PSA mam 0,3 stwierdzili że to wznowa biochemiczna i zakwalifikowali mnie do radioterapii miednicy małej boje się skutków ubocznych jeśli ktoś zna sposób jak złagodzić te skutki i cierpienie bardzo proszę o radę.

 14. WITAM ,TATUŚ MA 83 LATA ,ZOSTAŁ SKIEROWANY NA RADIOTERAPIĘ PROSTATY WYNIKI MA DOBRE OBECNIE PSA 0,OO ,KILKA MIESIECY TEMU MIAŁ 19.00,CZY NIE LEPIEJ BRAĆ TABLETKI I 1 RAZ W MIESIĄCU ZASTRZYKMJAK PODDAĆ SIĘ NAŚWIETLANIOM,WSZYSTKIE WYNIKI Z KRWI MA DOBRE I MOCZ TEŻ.PROSZE O ODPOWIEDŹ ,BO BARDZO SIĘ MARTWIE,JEŻELI MUSIAŁBY IŚĆ TO CZY SĄ JAKIEŚ POWIKLANIA PO RADIOTERAPI.DZIĘKUJĘ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *