Jakość i czystość taksyfoliny

PRZEGLĄD ANTYOKSYDANTÓW

Naukowcy odkryli kilka tysięcy antyoksydantów, z czego 500 jest dobrze poznana. Wiele z nich można uzyskać tylko w warunkach laboratoryjnych, inne występują powszechnie w przyrodzie, najczęściej w pożywieniu. Na naszym rodzimym rynku znamy kilka, może kilkanaście jak Witamina A (retinol), witamnia E (tokoferol), witamina C, rutyna, kwercetyna, hesperydyna, naringenina. Do momentu zainteresowania się tematem znałem 3 z nich. To tylko świadczy o tym jak niska jest nasza świadomość w zakresie przeciwdziałania patogenezie chorób i wykorzystania antyoksydantów.
W anglojęzycznej prasie medycznej pojawiają się co jakiś czas doniesienia o nowo odkrytych antyoksydantach oraz trwających badaniach nad ich zastosowaniem.

CO TO JEST ORAC?

Z prześledzonej literatury można również dowiedzieć się o pochodzeniu antyoksydantów – w jaki sposób miejsce pochodzenia determinuje czystości i „mocy” antyoksydantów. Jedną z metod oszacowania owej „mocy” jest ORAC.
ORAC jest to pojemność antyoksydacyjna produktów spożywczych; oznaczana jest za pomocą testu Oxygen Radical Absorbance Capacity.

ORAC hierarchizuje wszystkie produkty pochodzenia roślinnego jak owoce, warzywa, zioła przyprawy oraz związki i witaminy takie jak: witamina A, C, E , kwercetyna i dihydrokwercetyna pod względem „mocy” antyoksydantów.

JAKOŚĆ I CZYSTOŚĆ TAKSYFOLINY

Co ciekawe warzywa i owoce w zależności od tego czy są surowe czy suszone mają inną pojemność antyoksydacyjną. Lista produktów jest bardzo długa, nas z punktu poruszanego tematu interesują związki. Poniżej przedstawiam zestawienie :

Związek                                                                                   ORAChydro
Dihydrokwercetyna 95% czystość              32743,81 µM TE/g
Dihydrokwercetyna 94% czystość                     21940 µM TE/g
Dihydrokwercetyna 92–93% czystość            19925 µM TE/g
Dihydrokwercetyna 88–90% czystość           15155 µM TE/g
Luteolin                                                                               12100 µM TE/g
Kwercetyna                                                                      10900 µM TE/g
Witamina C                                                                          2100 µM TE/g
Witamina E                                                                          1300 µM TE/g

Jak widać dihydrokwercetyna ma najwyższą wartość. Wynika to z tego, że obróbka modrzewia dahurskiego jest poddana unikatowemu procesowi, który pozwala na uzyskanie bardzo wysokiego wskaźnika ORAC. Wyższa czystość Dihydrokwercetyny znacząco wpływa na jej właściwości fizyczne i chemiczne. Dihydrokwercetyna jako część kompleksu bioflawonoidów, różni się od innych znanych produktów, ze względu na zdolność do przekształcenia w wysoce skrystalizowaną czystą postać; wolna jest od żywicy, olejków eterycznych i innych zanieczyszczeń, które osłabiają jej czystość.
Wiele roślin, które wykazują działanie antyoksydacyjne rośnie w rejonach gdzie występują surowe warunki atmosferyczne ale co ważne te tereny wolne są od zanieczyszczeń. Taksyfolina pozyskiwana jest z modrzewia dahurskiego i syberyjskiego. W większej części strefy lasów iglastych występuje wieczna zmarzlina. Grunt jest bardzo głęboko zamarznięty i tylko latem rozmraża się na głębokość 1 m. Wieczna zmarzlina uniemożliwia odpływanie wód opadowych, co sprzyja tworzeniu się rozległych obszarów bagiennych. Rośliny przystosowały się do panujących warunków właśnie poprzez antyoksydanty, które chronią przez pleśnią, grzybami i insektami. Trzeba również dodać, że te drzewa żyją około 100 lat ale wiele egzemplarzy datowanych jest nawet na 600.

W jaki sposób można zbadać czystość Dihydrokwercetyny (DHQ)?

Kontrolę czystości można wykonać za pomocą chromatografii cieczowej. Jest to bardzo dokładny i precyzyjny sposób oceny czystości substancji.
W chromatografii eluentem jest ciecz (zwykle jakiś rozpuszczalnik). Istotą każdej chromatografii cieczowej jest rozdział analizowanej mieszaniny na poszczególne związki chemiczne poprzez przepuszczanie roztworu tej mieszaniny przez stałe lub żelowe złoża, podobnie jak w procesie sączenia. Na skutek oddziaływań międzycząsteczkowych między związkami tworzącymi mieszaninę i złożem, jedne z nich przechodzą przez złoże szybciej, a inne wolniej.

Im wyższa czystość dihydrokwercetyny (podawana w %) tym trudniejszy i dłuższy okres jej uzyskania.

Nadmienić należy również, że  wszystkie egzemplarze drewna poddawane są selekcji.  Drzewo, które zostało zaatakowane przez szkodniki  nie nadaje się do pozyskania taksyfoliny.  Wszystkie uszkodzone i zaatakowane insektami drzewa są traktowane jako odpad i nie podlegają procesowi technologicznemu.

Może Cię zainteresować:

Wysoki poziom cholesterolu

Właściwości profilaktyczne taksyfoliny

Źródło:

1/ http://www.oracvalues.com/
2/ http://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_radical_absorbance_capacity
3/ Extraction of Dihydroquercetin from Larix gmelinii with Ultrasound-Assisted and Microwave-Assisted Alternant Digestion, Chunhui Ma, Lei Yang, Wenjie Wang *, Fengjian Yang, Chunjian Zhao and Yuangang Zu * International Journal of Molecular Sciences ISSN 1422-0067 www.mdpi.com/journal/ijms, Int. J. Mol. Sci. 2012, 13, 8789-8804; doi:10.3390/ijms13078789
4/ Polyphenols in different larch (Larix spp.) species [2008] Kozjan, G., Javor Pivka, Snezniska cesta 12, Pivka (Slovenia) Zule, J., Institut za celulozo in papir, Ljubljana (Slovenia) http://petelin.gozdis.si/zbgl/2008/zbgl-86-6.pdf

7 komentarzy do “Jakość i czystość taksyfoliny”

  1. Podobno badania nad taksyfoliną były prowadzone już w latach 50 ubiegłego wieku. Wszystkie nowości były skrywane za żelazną kurtyną. Radzieccy naukowcy rozpoczęli podawanie taksyfoliny astronautom, którzy mieli problemy z oddychaniem, po kilku minutach od momentu gdy siła grawitacji przestawała działać, nabrzmiewały żyły szyjne i następował obrzęk twarzy i problemy z krążeniem. astronauci mieli problemy z płynami ustrojowymi w dolnych kończynach.

  2. Podobnie działo się w Stanach Zjednoczonych. Rodziny astronautów żyli jak pączki w maśle, najlepsze wakacje, dostęp do edukacji, najlepsze produkty wszystko w imię techniki.
    Potem okazało się że gro tych panów miało poważne problemy ze zdrowiem (zwiotczałe i obolałe ciało, problemy z mięśniami i kośćmi).

  3. To samo działo się z pilotami zawodowymi, którzy musieli być okazem zdrowia. Cukrzyca, nadciśnienie dyskwalifikowały delikwenta. Teraz chyba dopuszczalna jest alergia i lekka krzywizna kręgosłupa

  4. piloci i astronauci często mają problem z oczami bo latają na dużych wysokościach i jest tam duże promieniowanie, które powoduje zaćmę.

  5. Piloci cywilni odpowiedzialni są za setki ludzkich żyć, robi im się te wszystkie badania, a kto pomyślał o kierowcach autobusów, tirów, motorniczych. Przecież oni na co dzień też spotykają setki osób! Większość z nich ma problemy ze zdrowiem. Jeżdżę do pracy autobusem i obserwuję ich. Coraz częściej nadwaga, otyłość, problemy z sercem, nadciśnienie….i można wymieniać. Może zakład pracy powinien każdemu sponsorować taką taksyfolinę…he he..to było by coś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *