Cukrzyca prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych?

USZKODZENIA NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

Powikłania cukrzycy są najczęściej związane z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, miażdżycą, chorobą wieńcową, uszkodzeniem siatkówki oka i chorobami nerek. Choroba ta może trwać latami zanim zostanie wykryta, co jest bardzo niebezpieczne, gdyż nawet niewielkie podwyższenie poziomu cukru we krwi może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i przyspieszyć procesy miażdżycowe. Dlatego cukrzycy nie wolno lekceważyć, nawet jeśli jest to początkowe stadium rozwoju tej choroby, gdyż przyczynia się ona do rozwoju miażdżycy, a ta jest najczęstszą przyczyną zgonów. Wysokie stężenie cukru we krwi ułatwia tworzenie się płytek miażdżycowych, stopniowo zwężających średnicę naczyń wieńcowych.

widoczne zmiany miażdżycowe aorty
Widoczne zmiany miażdżycowe aorty źródło foto: internet

Zmiana w obrębie metabolizmu komórek serca powoduje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze przy ograniczonym dopływie krwi. Jest to przyczyna niedokrwienia mięśnia sercowego, które może skutkować zawałem serca, niewydolnością krążenia i nagłą śmiercią sercową.
Ryzyko zawału serca u pacjentów ze diagnozowaną cukrzycą jest bardzo duże. Diabetycy muszą więc zwracać szczególną uwagę na kontrolę ogólnego stanu zdrowia oraz szybką reakcję w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.


Wysoki poziom glukozy we krwi przyczynia się do rozwoju stresu oksydacyjnego

Na skutek zwiększenia produkcji reaktywnych form tlenu (RFT) i/lub osłabienia obronnej funkcji antyoksydantów. Znamiona stresu oksydacyjnego u dzieci cierpiących na cukrzycę i nie mających jeszcze żadnych komplikacji cukrzycowych stwierdza się już w momencie rozpoznania choroby, co wykazuje, że stres oksydacyjny nie jest wynikiem komplikacji cukrzycowych, lecz jest związany z samym przebiegiem choroby.

PODWYŻSZONY CHOLESTEROL I TRÓJGLICERYDY

Zmiany profilu lipidowego w cukrzycy typu 2 najczęściej polegają na podwyższonym stężeniu triglicerydów, a obniżonym stężeniu cholesterolu frakcji HDL. Cholesterol frakcji LDL cechuje predyspozycja do tworzenia małych, gęstych, bogatych w triacyloglicerole cząstek, które łatwiej ulegają oksydacyjnej modyfikacji i działają cytotoksycznie na śródbłonek naczyniowy zwiększając aterogenezę. W wyniku nasilenia działania RFT oraz wyczerpania endogennych układów antyoksydacyjnych, przy jednoczesnym występowaniu zaburzeń ilościowych frakcji lipidów osocza, dochodzi do peroksydacji lipidów, następstwem tego jest powstawanie dialdehydu malonowego (MDA), wodoronadtlenków kwasów tłuszczowych, sprzężonych dienów oraz oksycholesteroli. Ponadto wykazano, że glikooksydowane cząsteczki LDL mają zdolność indukowania syntezy przeciwciał, które stymulują sekrecję interleukin, cząsteczek adhezyjnych, inicjując tym samym proces aterogenezy.
Wysokie stężenie glukozy przyczynia się także do bezpośredniej stymulacji granulocytów obojętnochłonnych, co prowadzi do wytwarzania dużej ilości rodników tlenowych. Tętnicom szkodzi zwłaszcza dialdehyd malonowy (MDA), związek powstający podczas trawienia tłuszczów. Wpływa on negatywnie na serce. Po tłustym obiedzie poziom MDA rośnie pięciokrotnie.

INNE CZYNNIKI (PALENIE PAPIEROSÓW)

Wśród czynników stymulujących nadmierne wytwarzanie reaktywnych form tlenu na uwagę zasługuje również dym tytoniowy.
Na skutek palenia tytoniu spada zawartość antyoksydantów niskocząsteczkowych w wyniku wzrostu intensywności wolnorodnikowej degradacji białek i lipidów we krwi. Odrębne badania chorych na cukrzycę i palących tytoń jednoznacznie potwierdziły zwiększoną chorobowość i zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu związane z rozwojem powikłań makronaczyniowych w tej grupie. Palenie tytoniu wiąże się również z przedwczesnym wystąpieniem obwodowych powikłań mikronaczyniowych i może mieć udział w patogenezie cukrzycy typu.  Dym tytoniowy nasila stan zapalny w naczyniach, poprzez aktywację makrofagów, co przyspiesza proces miażdżycowy na skutek toksycznego uszkodzenia śródbłonka. Poza tym palenie papierosów wpływa na obniżenie stężenia HDL, a narastające niedotlenienie nasila proliferację błony wewnętrznej naczyń i wzrost przepuszczalności śródbłonka naczyniowego. Ponadto dym tytoniowy może wpływać na podwyższenie lepkości krwi i zaburzenia równowagi procesów krzepnięcia i fibrynolizy.

BADANIA DOT. WYKORZYSTANIA TAKSYFOLINY W TERAPII LECZENIA CUKRZYCY

Obecnie prowadzi się intensywne badania, których celem jest ocena potencjalnych korzyści ze stosowania środków o naturalnym pochodzeniu, w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
W ciągu ostatnich lat wzrasta liczba dowodów wskazujących, że taksyfolina wywiera korzystny wpływ na organizm i może być przydatny w zapobieganiu i leczeniu niektórych zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy.
W badaniu kontrolowanym (Nedosugova, LV, et al. Farmakologia kliniczna i terapii, 4 (2000) 65 -67) została zastosowana taksyfolina w połączeniu z tradycyjnym leczeniem. Zaobserwowano, iż zmniejszyła się peroksydacja lipidów (LPO) w błonach erytrocytów, obniżył się poziom dialdehydu malonowego (MDA),wzrosła działalność dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), katalazy oraz peroksydazy glutationowej krwinek czerwonych (RBC). Taksyfolina hamowała również aktywacje i agregację płytek krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Źródło:

1/ Oxidative Stress and Diabetic Retinopathy Renu A. Kowluru* and Pooi-See Chan Exp Diabetes Res. 2007; 2007: 43603. Published online Apr 12, 2007. doi: 10.1155/2007/43603
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1880867/

2/ Oxidative stress and diabetic retinopathy: pathophysiological mechanisms and treatment perspectives, Madsen-Bouterse SA, Kowluru RA K-404, Kresge Eye Institute, Wayne State University, 4717 St. Antoine, Detroit, MI, 48201, USA Rev Endocr Metab Disord. 2008 Dec;9(4):315-27. doi: 10.1007/s11154-008-9090-4.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18654858

3/Znaczenie zaburzeń układu prooksydacyjno-antyoksydacyjnego dla etiopatologii cukrzycy dr n. med. Małgorzata Mrowicka, Zakład Chemii i Biochemii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Katedra Biomedycznych Podstaw Fizjoterapii, Zakład Chemii i Biochemii Klinicznej.
Postepy Hig Med Dosw. (online), 2011; 65: 534-541
http://www.phmd.pl/fulltxthtml.php?ICID=956085

4/Druga twarz tlenu. Wolne rodniki w przyrodzie, G.Bartosz, Warszawa 2008 s.252-255.

5/Antioxidant Effects of Bioflavonoid Diquertin in Complex Therapy of Type 2 Diabetes. Nedosugova, L.V. (Candidate of Medical Sciences, Sechenov Moscow Medical Academy)2006

28 komentarzy do “Cukrzyca prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych?”

 1. Obrazek podziałał na moją wyobraźnię, sam mam zmiany miażdżycowe ale łudzę się że tak nie wyglądają moje żyły!!!

 2. Podstępna choroba, kiedyś prawie rozstałem się z żoną bo cały czas miała wybuchy gniewu i ciągle kłóciliśmy się o byle co. Koleżanka z jej pracy zauważyła, że od pewnego czasu dziwnie się zachowuje i powiedziała jej że ma iść do lekarza bo mogą to być problemy z cukrzycą i miała rację!

 3. Mojemu mężowi groziła amputacja nogi, ale lekarze z Krakowa uratowali ją i skończyło się tylko na usunięciu jednego palca.
  Teraz jest na ścisłej diecie, chociaż wiem że popala po kątach. Niestety drażliwość została ale to może też wynik jego charakteru.
  Lekarz kazał brać leki i zalecił też branie preparatów na wzmocnienie żył, także potwierdzam informacje w artykule. Pozdrawaim

  1. Witaj mmaryllka, czy lekarz zapisał jakieś konkretne preparaty? ja mam okropny ból nóg a do tego coraz bardziej widoczne żylaki. po wizycie u lekarza prowadzącego dostałam wskazania do zmiany diety i też wzmocnienia układu krążenia ale niestety nie wiem który będzie dla mnie dobry? Proszę o odpowiedź.pozdrawiam

   1. Do wandzik:witaj, co do preparatów to trzeba dobrać do siebie indywidualnie. My przerobiliśmy różne produkty: w płynie z witaminami z grupy B, C,E i żelazem i drażetki. Przede wszystkim skup się na naturalnych produktach- wyciągach np. z głogu. Próbuj. Teraz rozważamy zakup tej taksyfoliny, nigdy o niej nie słyszałam ale odkąd zainteresowałam się (z racji choroby męża) tematyką farmakologiczną spotykam bardzo dużo nowych nazw. Życzę powrotu do zdrowia 🙂

 4. niestety u mnie pojawia się problem z częstym oddawaniem moczu, samo wyjście z domu na dłużej już jest problematyczne. ciągle rozglądam się za toaletą a do tego często miewam zapalenie pęcherza a nie korzystam z basenu Jestem ciekawa, czy w moim przypadku pomogłaby ta taksyfolina??

  1. Moja żona również ma problem z częstym oddawaniem moczu i poddała się kuracji taksyfolinie. My znamy tą substancję z innej nazwy dihydrokwercetyna. Syn będąc na wymianie studentów dwa lata temu kupił jedno opakowanie. żona w tym roku jest już po 2 opakowaniu, które udało się kupić już w Polsce i mówi że zaczęła odczuwać różnicę i ma więcej siły.

  2. masz cukrzycę zgłoś się do diabetologa rozsądnego,nie birz od razu insuliny ,spróbuj diety ,dużo ruchu,ewentualnie tabletki typu glucophage xr 500,lub większe dawki,pozdrawiam Antoni.

 5. niedawno lekarz zapisał mi metforminę 3 razy dziennie ale teraz nie wiem czy ta taksyfolina nie obniży działania leków lub spowoduje niekorzystne działanie?

  1. Zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem jak zaczynasz brać nowe środki bo on najlepiej zna Twoje wyniki i historię leczenia. Moja żona brała taksyfolinę jako suplement diety. Nie jest mi znana ta substancja jako lek. Produkt wydaje się być bezpieczny. Na opakowaniu było tylko napisane, że nie należy przekraczać zalecanej dawki.

  2. nie wiem jak przy cukrzycy ale podobno przy chemioterapii złożonej lepiej nie stosować taksyfoliny ale też tak jest z wszystkimi lekami przeciwbólowymi, środkami na przeczyszczenie i ziołami bo mogą zaburzyć chemioterpię. Lepiej poczekać do zakończenia chemii. Czasami po niej zdarzają się skutki uboczne- u mnie były neurotoksyczne, miałam problem z poruszaniem się. Nie obyło się bez rehabilitacji

 6. Chciałam się podzielić moim małym sukcesem. Początki cukrzycy wywołały u mnie efekt porażenia. Do tej pory patrzyłam na świat z pozycji horyzontalnej, a moim najlepszym przyjacielem był pilot od tv. Mam dopiero 36 lat i już jestem chora? !Ważyłam 106 kg (przy wzroście 164cm) a w środku zawsze byłam szczupłą i wesołą osobą. Wyglądałam jak tocząca się kulka! W końcu powiedziałam sobie dość. Od połowy listopada 2013 roku przeszłam na dietę, zaczęłam biegać na bieżni a w moim domu zagościł zdrowy styl życia. Do dnia dzisiejszego zrzuciłam 17 kg! Idę trybem- 5 posiłków dziennie w tym zdrowe przekąski, 4 razy w tygodniu trening (mieszany- rower, bieżnia, fitness), dwa razy w miesiącu chodzę na masaż a zimą uczęszczałam na saunę. Dodatkowo wspomagam się kilkoma produktami : zmniejszające łaknienie, l-karnitynę (pomagająca spalać tkankę tłuszczową, wzbogacona witaminami z grupy B) i taksyfolinę, która ma wzmocnić mój układ odpornościowy, pomaga wątrobie pozbyć się toksyn oraz wzmacnia mój układ krwionośny, który narażony jest przy wysiłku na duże obciążenia. Walczę dalej 🙂 Polecam wszystkim chcącym być zdrowym i szczupłym

  1. Gratulacje, ja również walczę z kilkoma nadprogramowymi kilogramami. Może też spróbuję takiej metody. Czy program opracowałaś sama czy ktoś Ci pomógł? proszę odpisz.

 7. Niestety sama go nie opracowałam. Nie byłam wtedy na tyle świadoma co teraz. Proponuję Tobie poszukać fajnego dietetyka w miejscu zamieszkania, który będzie miał stałą kontrolę nad Twoimi wynikami i w razie konieczności dostosuje odpowiednią dietę. Musisz pamiętać, że tutaj chodzi o zdrowie, wygląd jest oczywiście ważny ale jest on skutkiem pracy. W czasie odchudzania robiłam kilka razy podstawowe badania krwi, OB. i moczu oraz glukozę. Jeżeli chorujesz na coś tym bardziej zwróć się do specjalisty. No i najważniejsze nie poddawaj się, to jest główna przyczyna niepowodzeń! Życzę powodzenia.

 8. Tak, początkowo nie widziałam rezultatów, bo organizm musiał przystosować się do nowej sytuacji. Ale już po dwóch miesiącach pierwsze efekty były widoczne. Spadła waga, lepszy humor, cellulit zaczął się zmniejszać, lepsza wydolność. Potem pojawił się kryzys bo zimą było zimno i szybko robiło się ciemno. Zaczęło brakować mi niezdrowych przekąsek, ale na wiosnę znów zaczęło być ok. Dlatego nie poddawaj się!

 9. Jeżeli już jesteś w ciąży to lepiej nie brać żadnych specyfików. Z zasady nie robi się badań na kobietach w ciąży, pisałem o tym już w poście.

 10. Szkoda ;(mam strasznie obolałe nogi, dwa ciężkie klocki. Nie mogę ruszyć się z łóżka. Jestem już na końcówce ale ten ból jest tak dokuczliwy że szukam jakiejkolwiek ulgi.

 11. Jeżeli to końcówka to może dlatego że Twój organizm jest mocno obciążony. Nie wiem jak przebiega Twoja ciążą ale to może być również wina tych tropikalnych upałów które nie wpływają dobrze na układ krążenia. Zapytaj swojego lekarza prowadzącego co masz robić. Ja z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć że mi pomagały okłady zimne ale nie lodowate! Unikałam nadmiernego wysiłku i słońca, zrezygnowałam również z biżuterii. Poczekaj z różnymi preparatami do rozwiązania. Jeżeli nie będziesz karmić piersią śmiało możesz przyjąć preparaty na poprawę krążenia. Nigdy nie wiadomo jak dzidziuś przyjmie różne substancje.

 12. O cukrzycy dowiedziałam się podczas ciąży, okazało się że miałam niewykrytą cukrzycę typu 1. Od końca połogu zaczęłam stosować taksyfolinę. Pomogła mi również na hemoroidy których nabawiłam się po porodzie. polecam również jako środek profilaktyczny dla dziewczyn które są w okresie przygotowawczym do ciąży.

 13. Zmagam się z miażdżycą konczyn dolnych- z lewą nogą gorzej. Podarowano mi w prezencie taksyfolinę.ile powinnam zażywać tabletek dziennie żeby kuracja była skuteczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *