Arytmia serca

ARYTMIA SERCA TO PRZYSPIESZENIE, ZWOLNIENIE LUB NIEREGULAROŚĆ PRACY SERCA

Funkcjonowanie komórek naszego organizmu zależy od ciągłego dopływu tlenu dostarczanego przez krew. Jeśli dopływ krwi do jakiejś tkanki ustanie, sytuacja staje się bardzo groźna. Po kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach od odcięcia dopływu tlenu (zależnie od rodzaju tkanki) w tkance zachodzą nieodwracalne zmiany. Wiele badań tego typu wykonano na mięśniu sercowym. Wykazały one, że kilkuminutowe odcięcie dopływu krwi do mięśnia sercowego powoduję arytmię, ustępującą samoistnie po upływie pewnego czasu. Dłuższe, kilku- kilkunastominutowego niedokrwienia wywołuje wystąpienie charakterystycznego zespołu zmian określanych mianem „ogłuszonego serca” czyli zaburzeń skurczów serca, którym nie towarzyszy jednak martwica mięśnia sercowego. Zmiany te ustępują po kilku- kilkunastu dniach. Niedokrwienie (fragmentu) mięśnia sercowego trwające dłużej niż kilkanaście minut powoduje jego obumarcie.

zaburzenia_ryc2b
Zaburzenia rytmu serca i przewodzenia.Powikłania leczenia antyarytmicznego u 67-letniej kobiety po korekcji wady mitralnej, z migotaniem przedsionków, nadciśnieniem tętniczym i chorobą niedokrwienną serca. Źródło: http://www.mp.pl/artykuly/64199

Arytmia serca może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian w organizmie. Dzięki stosowaniu dihydrokwercetyny następuje poprawa mikrokrążenia, przepływ wieńcowy i kurczliwości mięśnia sercowego, zmniejsza się lepkość krwi.

Ogólnie można powiedzieć, że w warunkach niedotlenienia zachodzą w komórkach zmiany, które warunkują powstawanie dużych ilości reaktywnych form tlenu po wznowieniu dopływu krwi i tlenu. Uszkodzenia będące wynikiem reperfuzji po niedokrwieniu stwierdzono zwłaszcza w takich narządach jak serce, jelito, wątroba i nerka.
Nieregularne i szybkie bicie serca sprawia, że krew krąży gorzej w naczyniach krwionośnych i się zatrzymuje, co może prowadzić do tworzenia się zakrzepów. Każdy zator czy zakrzep blokuje przepływ krwi w naczyniu krwionośnym. Głównym czynnikiem ryzyka migotania przedsionków pozostaje w dalszym ciągu wiek. Jednakże, często zdarza się tak, że to schorzenie serca jest związane z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie, choroby serca oraz nawet nadczynność tarczycy.

JAK ZA POMOCĄ TAKSYFOLINY (DIHYDROKWERCETYNY) MOGĘ POMÓC PRZY ARYTMII SERCA?

Warunkiem koniecznym do utrzymania prawidłowej funkcji serca jest systematyczna kontrola, profilaktyka (w tym rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu, umiarkowany wysiłek fizyczny, działania zmierzające do walki z nadwagą i otyłością) oraz niwelowanie negatywnych działań wolnych rodników.
Liczne doświadczenia sugerują, że antyoksydanty i enzymy rozkładające reaktywne formy tlenu mogą zmniejszyć uszkodzenia oraz wspomóc terapię farmakologiczną.

Badania nad Dihydroquercetin wykazały iż poprawia ona mikrokrążenie, przepływ wieńcowy i kurczliwości mięśnia sercowego, zmniejsza lepkość krwi i umożliwia przywrócenia rytmu serca. Ponadto normalizuje poziom cholesterolu we krwi poprzez hamowanie rozwoju miażdżycy tętnic, co zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru.

1/Druga twarz tlenu. Wolne rodniki w przyrodzie, G.Bartosz, Warszawa 2008, s.245 i 248.

2/ Vitamin C and Dihydroquercetin Creating a More Potent Vitamin C ByMark J. Neveu, PhD ,Collector’s Edition 2007 LIFE EXTENSION s.119-125.
http://www.encognitive.com/file/Vitamin%20C%20and%20Dihydroquercetin%20Creating%20a%20More%20Potent%20Vitamin%20C.pdf

3/ BIOFLAVONOIDS CLASSIFICATION,PHARMACOLOGICAL, BIOCHEMICAL EFFECTS AND THERAPEUTIC POTENTIAL, K. RAJ NARAYANA, M.SRIPAL REDDY,M.R. CHALUVADI, D.R.KRISHNA *Drug Metabolism & Clin. Pharmacokinetics Division, University College of Pharmaceutical Sciences, Kakatiya University, Warangal-506 009. Indian Journal of Pharmacology 2001; 33: 2-16.

3 komentarze do “Arytmia serca”

  1. czemu ta substancja jest taka droga? czytałem że kilogram kosztuje kilka tysięcy dolarów. czy brakuje drzew do produkcji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *